Posíláme vánoční úsměvy

 

Adventní čas ve Slunečnici

Jak jsme si užívali Adventní čas ve Spolku Slunečnice: 

Fotogalerie 

 

 

Výstava doputovala do Spolku Slunečnice

Letošní výstava keramických výrobků dětí a mládeže se zdravotním postižením a  našich uživatelů doputovala do Spolku Slunečnice. Putovní výstavu jste mohli shlédnout v ZŠ Nerudovka, v Kavárně ve Skále, v Happy Coffee a v současné době  ve Spolku Slunečnice. Tato krásná výstava šperků a ozdob vznikala v rámci Projektu Keramika ve Slunečnici VIII. s názvem "Co naši předkové nosili a jak se zdobili",  který byl podpořen Jihočeským krajem.  

Výstava doputovala do Spolku Slunečnice

 

Podzim ve Slunečnici

Jak probíhá podzim ve Slunečnici a co jsme všechno vytvořili? Na to se přijďte podívat do našeho obchůdku ve Vimperku, v ulici 1. máje 74 od 9:00 do 15:30. Malá nabídka ve fotogalerii: 

Fotogalerie

 

Poděkování

Jako každý rok se naši klienti zapojili do sbírky Český den proti rakovině. Tímto děkujeme vimperákům za přispění, poděkování patří i Vám.   

Poděkování

 

Pozvánka

Již osmým rokem Vás srdečně zveme na putovní výstavu keramických výrobků dětí a mládeže se zdravotním postižením a uživatelů Spolku Slunečnice:  

Pozvánka

 

 

Naše nová šneková kolekce keramiky

Podívejte se jak vznikala nová šneková kolekce:

Fotogalerie

 

Den branné přípravy

Jako každý rok jsme se zúčastnili Dne branné přípravy.

Fotogalerie

 

Připravujeme se na podzim

 Začínáme vyrábět podzimní kolekci- ručně šijeme a vycpáváme oblíbené látkové dýně, vyrábíme také keramické dýně a keramiku s motivem šípků, kterou můžete zakoupit v našem obchůdku. Uživatelé si také vyrobili krásného strašáka „Prokopa“, který nám hlídá obchůdek.

Věnujeme se různým technikám- vypalování do dřeva, malování na textil, enkaustika, výroba klíčenek, tvoříme koláže a mnoho dalšího…

Fotogalerie

 

Léto ve Slunečnici

 A jak trávíme léto ve Slunečnici? Rozhodně nezahálíme. Na keramické dílně se věnujeme výrobě „bublinkatých“ misek a květináčů s přírodními komponenty.

Každé pondělní odpoledne střídáme dva kroužky- šicí dílna a práce se dřevem a jinými materiály- zde se uživatelé učí pracovat se dřevem, s nářadím, učí se techniku vypalování do dřeva…V šicí dílně vyrábíme látkové tašky, ručníky a utěrky, prostírání, různé sáčky a další drobnosti.

Také nově vyrábíme notýsky a zápisníky na přání- s jakýmkoliv motivem či fotografií. Uživatelé tak mají možnost pracovat s řezačkou a vazačkou. Na přání také vyrobíme jakýkoliv button, magnet i zrcátko.

V poslední době jsme tvořili hlavně magnetky s oblíbenými dětskými postavičkami.

Spolek nám krásně provoněl levandulí- uživatelé vyráběli sáčky plněné sušenou levandulí, které můžete zakoupit v našem obchůdku.

Letní sezóna nám přináší spoustu ovoce a zeleniny a tak neleníme ani v kuchyni- upekli jsme výborný rybízový koláč, cuketové placičky a bramboráky, vařili jsme bramboračku ale třeba i frankfurtskou polévku a další dobroty. Společně jsme také oslavili narozeniny naší kamarádky Janičky.

Další naší aktivitou jsou výlety na téma „Poznáváme Šumavu“. V poslední době jsme podnikli prohlídku Vimperského zámku- Renesance na Šumavě - Horní zámek, která se nám moc líbila. Také jsme se šli podívat do parku na „Setkání dřevosochařů“.

Fotogalerie

 

Poznáváme Šumavu- Výlet do Husince

Ve čtvrtek 14. 7. 2022 jsme vyrazili na výlet do Husince, kde jsme navštívili Centrum Mistra Jana Husa. Zde nás čekala zajímavá expozice s interaktivními prvky, krásný areál a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, které pro nás byly novinkou. Víte například původní důvod, proč se Jan Hus chtěl stát knězem? Jak to bylo s jeho příjmením, či skutečnou podobou? Jaké významné osobnosti ho inspirovali a kdy se skutečně narodil? Pokud chcete vyrazit na zajímavý výlet, Spolek Slunečnice doporučuje navštívit Centrum Mistra Jana Husa.

Dále jsme se podívali na náměstí a sochu Jana Husa, navštívili jsme místní cukrárnu, umístili jsme putovní kamínek,  a pak jsme si v parku udělali společný piknik. Výlet se vydařil a těšíme se na další poznávání Šumavy.

Fotogalerie

 

Nasbírej si své oblíbené hrdiny z pohádek

Pokračujeme ve výrobě buttonů, magnetů a zrcátek- aktuálně na téma, které snad udělá všem dětem radost - „Nasbírej si své oblíbené pohádkové hrdiny“, které už nyní můžete zakoupit v našem obchůdku.

Fotogalerie

 

Znáte malování na putovní kamínky?

Malování na kamínky se objevilo už v pravěku, kdy se lidé snažili nakreslit různé události a činnosti- například lov mamuta.

Nyní malování na kamínky zažívá velké návrat- malují děti i dospělí a nazdobené kamínky pak umisťují do přírody tak, aby ho našel někdo další, komu kamínek udělá radost a zase ho tímto způsobem pošle dál. Tahle krásná myšlenka nám tak dává spoustu možností, jak využít volný čas.

S uživateli rádi tvoříme z přírodních materiálů. Jelikož máme v plánu přes léto ještě několik výletů, dali jsme se do výroby putovních kamínků a doufáme, že udělají radost. 

Fotogalerie

 

Vaření a pečení

Tento týden je pro nás ve znamení cukety- společně jsme si usmažili výborné cuketové bramboráky a také jsme upekli cuketovou buchtu.

Fotogalerie

 

Nový projekt- Ruční výroba vyšívaných taštiček a kapsiček

Ve Slunečnici jsme se nyní začali věnovat vyšívání a budeme v rámci nového projektu ručně vyrábět různé látkové kapsičky, pouzdra a taštičky, které budou k prodeji v našem obchůdku.

Fotogalerie

 

Procházka a doplnění zboží v Café Mráz

S uživateli jsme se vydali na procházku a navštívili jsme kavárnu Café Mráz, kam jsme odnesli nové zboží, poseděli jsme u výborné kávy a vychutnali si domácí zmrzlinu.

Fotogalerie

 

Renovujeme

Neustále se snažíme recyklovat a renovovat- tentokrát Barunka pomocí křídové barvy zrenovovala starou nástěnku a dílo se povedlo.

Fotogalerie

 

Když se dílo daří

S uživateli pracujeme na výrobě šumivých bomb do koupele a na výsledky se podívejte sami. Naše šumivé bomby můžete zakoupit u nás v obchůdku.

Fotogalerie

 

Výlet na stezku lesních skřítků Vimperk

Ve středu 22. 6. jsme šli na Stezku lesních skřítků ve Vimperku, kterou jsme společně s uživateli pomohli obnovit- vyrobili jsme lesní skřítky a zajíčky z přírodnin a umístili je na stezku. Užili jsme si tak příjemnou procházku v lese a zpestřili jsme dětem stezku novými skřítky. Během procházky jsme v lese nasbírali houby, ze kterých jsme si pak uvařili výbornou bramboračku.

Fotogalerie

 

Tvoření v našem obchůdku

Jakým činnostem se věnujeme v našem obchůdku, který nám slouží jako cvičné pracoviště? Kromě nácviku prodeje a kontaktu se zákazníky,  procvičování počtů a finanční gramotnosti zde také tvoříme. Tentokrát jsme tupovali na papírové tašky k prodeji.

Fotogalerie

 

Piknik a výstava

Ve čtvrtek 16. června jsme se vydali s uživateli na delší procházku po Vimperku, navštívili jsme výstavu na téma „Divadlo na Šumavě“ v Městském kulturním středisku Vimperk a nakonec jsme si v Arboretu a na letním hřišti udělali společný piknik. Počasí nám přálo a my si užívali společně strávené chvíle s kamarády.

Fotogalerie

 

Výroba nových letáčků

Vytvořili jsme nové letáčky pro náš obchůdek pomocí speciální řezačky papíru a společně jsme je odnesli do Infocentra Vimperk.

Fotogalerie

 

Vyrábíme keramické svíčky

Na keramické dílně se zdokonalujeme ve výrobě oblíbených svíček s různými motivy, které pak vyléváme voskem.

Fotogalerie

 

Šumivé bomby do koupele

Rádi se učíme novým věcem, a proto jsme se dali do výroby šumivých bomb do koupele. Tvoření těchto bomb je pro nás příjemné a voňavé zpestření.

Fotogalerie

 

Novinka! Vyrábíme náramky z minerálů

Ručně vyráběné originální náramky z korálků a minerálních kamenů, které jsou známé svými léčivými účinky na tělo i duši, si můžete zakoupit v našem obchůdku v přízemí budovy.

Fotogalerie

 

Procházka na Vimperský zámek

Využili jsme hezkého počasí a šli jsme se projít- kam jinam než na vyhlášený Vimperský zámek.

Fotogalerie

 

Tvoříme z keramiky

Neustále pracujeme s keramickou hlínou a zdokonalujeme se v technice. Výsledkem jsou krásné a originální výrobky a hlavně radost z odvedené práce.

Fotogalerie

 

Oslavy narozenin

V posledních týdnech jsme uspořádali ve spolku hned dvě oslavy narozenin. Hezky jsme si poseděli, popovídali a společně si pochutnali na připraveném občerstvení.

Fotogalerie

 

Kosmetický a kadeřnický salón

Ve spolku jsme uspořádali kosmetický a kadeřnický salón.... k tomu jsme si upekli štrůdl a vychutnali si ho s kávou.

Fotogalerie

 

Renovace nábytku a obrazů

Každý jsme originál- a to samé platí i pro naše poslední vytvořené kousky. Poslední týdny jsou u nás ve znamení renovace.... zrenovovali jsme šuplíkovou komodu, obrazy a pracujeme na renovaci židle a tabule do našeho obchůdku. Klienti také vytvořili novou originální poličku.

Také rádi pracujeme se dřevem- klienti vyrobili krásné originální věšáky z větví.

Fotogalerie

 

Naše aktivity

V posledních týdnech jsme si nasázeli nové bylinky, které nám to v naší dílně krásně provoněly, upletli jsme košíky z proutí, oslavili jsme Den matek a vyrobili jsme pro maminky přání k svátku. Také jsme nelenili v naší šicí dílně a ušili jsme nové kalhoty a sukni.

Fotogalerie

 

Liga proti rakovině

 

Dne 11. května jsme se vydali do ulic jako dobrovolníci veřejné sbírky Liga proti rakovině. Počasí nám přálo, a společně jsme si pak zašli do restaurace na oběd.

Děkujeme všem, kteří přispěli do sbírky.

Fotogalerie

 

Velikonoční výstava

Velikonoční tvorbu našich uživatelů můžete nyní  shlédnout a zároveň načerpat sváteční  atmosféru již nyní v  Kavárně   Ve Skále    ve Vimperku.

Fotogalerie

 

Malujeme na sklo

Líbí se vám naše obrázky?

Fotogalerie

 

Jaro už je tu!

Dočkali jsme se! Jaro už je opravdu tady a dává i o sobě vědět. Příroda se probouzí, přicházejí Velikonoce! A ve Slunečnici na nás jaro také mává.

Fotogalerie

 

Skvělá práce!

Sice je sezóna krmení ptáčků u konce...ale my už jsme připraveni na další zimu. Skvělá práce našeho uživatele Martina!

Fotogalerie

 

Tvoření je náš svět

Výstavu našich prací již můžete vidět až do 28. března a zároveň si vychutnat výbornou Vilémovu kávu v Kavárně Ve Skále.

Fotogalerie

 

Naše první notýsky

U nás ve Slunečnici už umíme vytvořit si svůj vlastní notýsek. Jak je to jednoduché, když máme k dispozici speciální vazač.

Fotogalerie

 

Steinbrenerova tiskárna

Společně jsme se vydali do původního sklepení staré vimperské radnice. Proč? Abychom si vyzkoušeli  vyřešit únikovou hru situovanou do doby, kdy výrobky slavných Steinbrenerových tiskáren byly známy po celém světě.

Řešili jsme spousty šifer, ale nakonec k pokladu jsme se přece jen dostali.

Fotogalerie

 

Tvoření je náš svět

Zveme vás na výstavu "Tvořená je náš svět" do Kavárny Ve Skále ve Vimperku. 

Fotogalerie

 

Víte, co je fašank či voračky?

Fašank či voračky jsou lidové a krajové názvy masopustu. A jak jsme se na něj připravili a jak ho oslavili ve Slunečnici? To můžete shlédnout ve Fotogalerii.

Fotogalerie

Posezení u kávy

Tento týden jsme se po svižné vycházce kolem zámku zastavili v kavárně Café Mráz. Zde jsme poseděli u výborné kávy, čokolády či zákusku a společně si přečetli o tom, jak to kdysi bývalo na Šumavě. Konkrétně o tom, že lidé pašovali různé zboží z Bavor nebo naopak. Např. šňupací tabák, zvířata a také kávu.....kterou jsme si my teď mohli i bez pašování v klidu vychutnat.

Fotogalerie

 

Blíží se svátek lásky

Také slavíte Den svatého Valentýna? My ano. A co jsme si pro naše nejbližší připravili můžete shlédnout ve Fotogalerii.

Fotogalerie

 

Jak začal nový rok?

Už během prvního měsíce v letošním roce jsme stihli oslavit narozeniny některých našich kamarádů. Vždy jsme si pro ně připravili malé pohoštění a společné posezení. Věnovali jsme se výrobě nových buttonů, tentokrát s obrázky postaviček z Tlapkové patroly. Z balícího papíru jsme technikou candy bag vyrobili barevné ošatky. Z keramiky chystáme nové knoflíky, pomáháme s valentýnskými svíčkami.

Fotogalerie