Dne 31. prosince 2018 bude Spolek Slunečnice uzavřen.

 

Andělské poselství

Andělé jsou nositeli nejen světla a naděje, ale také hluboké moudrosti. Nesou velká poselství pro každého člověka. Přinášejí naději, nabádají k větší ohleduplnosti a laskavosti, soucitu a přátelským vztahům. V každodenním shonu je snadné zapomenout na to, co je v životě důležité. Všichni máme svého anděla, který nás chrání a vede nás našim životem.

I tento rok byl pro nás i vás možná plný shonu, práce, starostí, ale i přesto věříme, že se nám i vám něco podařilo, možná jsme my i vy něco pokazili a všichni víme, co by se dalo udělat jinak .....

Ale určitě jsme všichni i v tento rok  prožili spoustu hezkých chvilek a splnila se nám i vám tajná přání.....  

Přemýšleli jsme, jaké přání vám všem, kteří nás sledují, podporují a fandí nám…., vymyslet a  poslat k nejkrásnějším svátkům v roce. Přání, které bude našim poselstvím a bylo od srdce vyrobeno v našem spolku.

A v našich rukách se zrodili andělé, které vám všem s andělským poselstvím posíláme.

Přejeme vám krásné a požehnané svátky vánoční a aby byl pro nás všechny ten příští rok plný zastavení a hledání všeho hezkého.....

Zastavte se a ohlédněte……..

Fotogalerie

 

Vánoční den

Ve středu jsme si u nás ve Slunečnici uspořádali malou vánoční slavnost spojenou se svátečním obědem. Během prosincových dnů jsme se věnovali přípravě a pečení vánočního cukroví, zdobení vánočního stromečku, ale i nácviku vánočních písní i koled a malého překvapení v podobě tanců. To vše jsme využili ve středu, kdy jsme uspořádali malou vánoční slavnost spojenou se svátečním obědem. Odpoledne jsme poseděli i s kamarády a rodinnými příslušníky. Atmosféra byla opravdu vánoční...

Fotogalerie

 

Pod křídly andělů

Anděl jako ochránce, anděl jako strážce. Andělé jsou přítomní v dílech umělců stovky let. Motiv anděla se objevuje ve výtvarných dílech vytvořených i našimi uživateli. Tato dílka zdobí po celý adventní čas interiér Kavárny Ve Skále ve Vimperku. Určitě se přijďte do kavárny podívat i vy.

Fotogalerie

 

Vánoční betlémy

V rámci grantu Jihočeského kraje probíhal již čtvrtým rokem projekt pro žáky Střední a Základní školy Vimperk s názvem "Keramika ve Slunečnici IV". Žáci se tentokrát věnovali především tvoření hradů a domů. Zda-li se jim to povedlo, můžete shlédnout po celý adventní čas ve vestibulu Střední a Základní školy Vimperk - 1. máje 127, v kavárně Happy Coffee Vimperk a v kostele Navštívení Panny Marie ve Vimperku.

Fotogalerie

 

Moje vánoční pohlednice

Výtvarnou soutěž Moje vánoční pohlednice vyhlásilo vimperské Turistické a informační centrum. Ze soutěže, ve které se meze nekladou, jsme si vítězně odnesli plnou tašku dobrot a ostatních odměn. Moc děkujeme embarassed

Fotogalerie

 

Předvánoční besedování

V předvánočním adventním čase jsme vyrazili na besedu do vimperské knihovny. Vánoční atmosféru jsme načerpali u lehkého občerstvení ve Zlaté Hvězdě a pak si užívali besedu v čítárně knihovny.

Fotogalerie

 

Den otevřených dveří

A tady je malá fotografická ochutnávka z úspěšného dne ve Slunečnici.

Fotogalerie

 

Velká porce zábavy

Na čtvrtek jsme se moc těšily. V pět hodin odpoledne jsme zamkly dveře Slunečnice a společně se vydaly do Zlaté Hvězdy na výbornou večeři. A potom? Už nás čekalo divadelní představení v Cihelně – Dívčí válka - legendární komedie Františka Ringo Čecha napsaná podle pověsti z Jiráskových Starých pověstí českých. Pohled do historie Čechů sepsal František Ringo Čech skutečně zajímavou a hlavně vtipnou formou. No prostě smály jsme se celé představení. Moc jsme si večer užily.

Fotogalerie

 

Advent ve spolku

Na svatou Barboru vás zveme na Den otevřených dveří. Rádi vás uvítáme v úterý 4. prosince od 9 do 16 hodin ve Spolku Slunečnice v ulici 1. máje 74. 

Fotogalerie

 

Martin fotografem

Dnes vás chceme informovat o tom, jak se Martin začal věnovat „fotografickému řemeslu“. Jeho lektory jsme tady my všichni, všichni ve Slunečnici. Ale nebojte se, Martin se netrápí kompozicí, expozicí, clonou. Jednoduše - přepne na plnou automatiku a fotí. Ale ty záběry.... No posuďte sami.

Mimochodem - každý týden bude vkládat na stránky našeho facebooku fotografickou hádanku – netradiční foto. Tak hádejte!

Fotogalerie

 

Předvánoční workshop

První letošní předvánoční workshop ve spolku.Ve Slunečnici se zapojily  všechny šikovné ruce, jak klientů tak zaměstnanců.

A výsledek? Je na fotografiích. Posuďte sami. Už se těšme na další společné tvoření.

Fotogalerie

 

A opět Pohodová neděle

V neděli 25. listopadu se opět setkáme ve vimperské „Cihelně“. Přijďte se určitě podívat nejen za námi, ale podpořit i jiné vimperské obchodníky a výrobce.

Děkujeme Spolku Vimpersko za pozvání a už nyní se těšíme. laughing

Fotogalerie

 
Těšíme se na zimu
Že zima je za dveřmi je poznat i nás ve Slunečnici. Připravujeme se jak na Vánoce, tak i na celou dlouho zimu. Vyrábíme z keramiky svícny, z papíru odlamovacím nožem vyřezáváme andílky, sněhové vločky, připravujeme vánoční přáníčka... Fotografie vám prozradí více.
 

Společné vaření

Každé úterý se z uživatelů sociálně terapeutické dílny Spolku Slunečnice stávají kuchaři a kuchařky. Pravidelně se scházíme ke společnému vaření a učíme se loupat, škrábat, krájet, strouhat, míchat, vařit, smažit i péct. Dosud jsme např. udělali jablečný štrůdl a perníčky, usmažili bramboráky, upletli a upekli housky, které jsme pomazali česnekovo-sýrovou pomazánkou, uvařili bramborovou polévku atd. Na úterý se vždycky všichni těšíme, protože po přípravě pokrmů přichází náležitá odměna – všichni společně to, co jsme připravili, sníme. Tak se k nám někdy v úterý přijďte podívat, třeba zbyde něco i pro Vás ;).

Fotogalerie

 

Není mýdlo jako mýdlo

Ve Slunečnici začínáme zkoušet novou techniku, výrobu mýdla za studena. Při výrobě mýdla se míchají rostlinné oleje, hydroxid a hlavně bylinky. Veškeré tyto přísady si pečlivě odvážíme na digitální váze, následně počkáme na správnou teplotu a ponorným mixérem mícháme až po zmýdelnění. Pak zbývá už jen nalít do forem a čekat na to správné pH. V této voňavé technice se chceme zdokonalovat a zkoušet nové postupy i vůně.

Fotogalerie 

 

Český den proti rakovině 2018

Od organizátorů sbírky pro Ligu proti rakovině Praha obdržel Spolek Slunečnice oficiální poděkování za podporu květnové sbírky "Český den proti rakovině 2018".

Děkujeme ještě jednou i vám, kteří jste na tuto sbírku přispěli.

Fotogalerie

 

Povedou se nám?

Venkovní teploty se začínají blížit nule a už bude čas se pořádně zachumlat. Když nemůžeme zůstat v posteli, zahřeje nás pletená móda. A protože nechceme mrznout, pustily jsme se do pletení naší první čepice. A není to pletení jen tak! My ve Slunečnici totiž pleteme na kruhu. Jedná se o pletení bez pletacích jehlic. Již z uplynulých let máme ve skříních uložené námi pletené šály, nyní jsme se pustily do pletení čepic. Myslíte si, že se nám povedou?

Fotogalerie 

 

Barevný podzim

Podzimní barevná příroda má své nezaměnitelné kouzlo. I my jsme se snažili přinést kousek té krásy do Slunečnice. Stačilo jen málo - procházka a vlastní sběr barevných přírodnin, které nám nabídla. Různobarevné listy, kaštany, šišky, větvičky zelených keřů, šípky či jeřabiny... Všechny tyto přírodniny se pod našimi rukami proměnily v krásnou podzimní dekoraci.

Fotogalerie

 

Říjnová putovní výstava ve Spolku Slunečnice

Přijďte se podívat na říjnovou putovní výstavu výtvarných prací podpořenou Jihočeským krajem v prostorech Spolku Slunečnice. Uvidíte zajímavá díla uživatelů naší sociálně terapeutické dílny.

Fotogalerie

 

Klobásobraní

Šumavské ekoinfocentrum a MěKS Vimperk pořádají dne 22. 9. 2018 Klobásobraní. Spolek Slunečnice přispěje svou účastí – prodejem zahradní keramiky a výrobků STD v areálu letního kina od 9.00 do 17.00 hod. Přijďte si udělat radost a ukončete letošní krásné léto nákupem keramiky od nás. Těšíme se na Vás.

Fotogalerie

 

Světový den první pomoci

K Světovému dni první pomoci uskutečnil Oblastní spolek Českého červeného kříže Prachatice v pondělí 10. září v prostorech u Volyňky ukázku Zdravotní záchranné služby  - první pomoc při zástavě srdce, ošetření drobného zranění, o dárcovství krve...  A i my ze Slunečnice jsme se přišli podívat a něco nového se i dozvědět. Dále jsme měli možnost prohlédnout si vozy a techniku ZZS, HZS i Městské policie.

Fotogalerie

 

Zářijová putovní výstava v Turistickém informačním středisku

Přijďte se podívat na zářijovou putovní výstavu výtvarných prací podpořenou Jihočeským krajem v Turistickém informačním středisku ve Vimperku. Uvidíte zajímavá díla uživatelů naší sociálně terapeutické dílny.

Fotogalerie

 

Přes letní měsíce se ve Slunečnici děly velké věci

Přes letní měsíce se ve Slunečnici zkoušelo hned několik nových technik, jako je decoupge (neboli ubrousková technika), mozaiky ze starých dlaždic, malování podle čísel a mnoho dalších. Pracovalo se i s hlínou, a to nejen s tou keramickou – zaseli jsme si semínka slunečnic a vyrobili jsme si kokedamy (létající květiny).  Kromě práce jsme měli čas na vaření, pečení i zábavu a udělali si výlet vlakem na Idinu Pilu, navštívili jsme vimperský zámek, vylezli jsme na vimperskou Homolku a při těchto příležitostech jsme sbírali květiny na herbář, nabrali inspiraci a pustili se do vyšívání především květinových motivů. Více vám prozradí fotografie.

Fotogalerie

 

Zahradní setkání

S velkou radostí jsme přijali pozvání Domova pro seniory  Kůsov na „Zahradní setkání“.  První poprázdninovou středu jsme si užili krásného slunečného dne v Kůsově, kde bylo fajn. A jak oni sami říkají: „Jaro, léto, podzim, zima na Kůsově je vždy prima !“ A také bylo. Děkujeme za pozvání i za možnost prezentovat naši službu v jiném sociálním zařízení.

Fotogalerie

 

Zažít Vimperk jinak

Dne 15. 9. 2018 se Spolek Slunečnice zúčastní sobotní akce Zažít Vimperk jinak prodejem zahradní keramiky a výrobků sociálně terapeutické dílny před naší prodejnou v ul. 1. máje č. 74 od 10.00 do 17.00 hod. Přijďte si vybrat. Každý výrobek je originál. Jste srdečně zvání.

Fotogalerie

 

Mozaiky z rozbitých dlaždic

Na začátku byl nápad a představa zajímavé činnosti. Bylo třeba sehnat nějaké dlaždice, které už se někomu jen tak válí na půdě, spárovací hmotu, dobré lepidlo a menší dřevěné destičky. Obrousili jsme si destičky smirkovým papírem, nakreslili si tužkou předlohu dle přání, rozbili jsme si kladívkem několik dlaždic zabalených v hadru, roztřídili jsme si je do krabiček a začalo se lepit. Po důkladném nalepení bylo třeba každý obrázek zaspárovat, nechat zavadnout a pak postupně dočišťovat. Po úplném zaschnutí na sucho dočistit a vyrobit poutka. A hurá na výstavu. Byla to krásná kreativní práce, která nás opravdu bavila, i když nebyla úplně jednoduchá.

Fotogalerie

                                                                                             

Karbanátky ve Slunečnici

Dnes jsme si uvařili společný oběd, byl výborný…. Kromě fotek posíláme i skvělý recept na karbanátky z mletého masa (1 kg mleté masa, 2 cibule, stroužek česneku, 3 vejce, sůl, pepř, 3 lžíce majoránky, 4 lžíce nasekané naťové petržele, olej a strouhanka), které se mohou podávat třeba s bramborovou kaší a okurkovým salátem, jako to bylo v našem případě. Všem nám moc chutnalo! 

Fotogalerie

 

Slunečnice na Idině Pile

Uživatelé Spolku Slunečnice ve Vimperku vyrazili vlakem na Idinu Pilu. Navštívili informační středisko, které bylo zaměřeno převážně na Boubínský prales, a pokračovali dál procházkou údolím Kaplického potoka. Zvládli se občerstvit v místním bufetu a zároveň nabrat inspiraci pro budoucí výtvarná díla do soutěže. No prostě počasí, zážitky a atmosféra celého výletu byla skvělá!!

Fotogalerie

 

Ve Slunečnici to žije...

I přes pořádné vedro jsme ve Slunečnici nelenili a vyrobili spoustu nových výrobků a to nejen z keramiky. Navštívili jsme několik výstav, které probíhají ve Vimperku, a dokonce i sami jednu uspořádali v Kavárně Ve Skále. Aktuálně se věnujeme vyšívání květinových vzorů, jako jsou levandule, slunečnice, kopretiny na pytlíčky na bylinky a tašky, které budou také vystaveny k prodeji.

Fotogalerie

 

Srpnová putovní výstava v Kavárně Ve Skále

Spolek Slunečnice Vás srdečně zve na srpnovou putovní výstavu v prostorech Kavárny Ve Skále. Uvidíte zajímavá díla uživatelů naší sociálně terapeutické dílny.

Fotogalerie

 

Srpnová prezentace našich výrobků

Naše     výrobky     budeme    prezentovat    tento    týden   na „Slavnostech medu“ dne 28. 7. 2018 od 13 hodin ve Včelné pod Boubínem a od 29. 7. do 5. 8. 2018 v čase od 10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00 hodin na prodejní výstavě v ZŠ Borová Lada „Šumava očima umělců“. Přijďte se podívat, jste srdečně zváni.

Fotogalerie

 

Pracovní aktivity ve Slunečnici

Celý tento týden ve Slunečnici malujeme krásné obrazy podle čísel – začínáme být na malování „závislí“ – moc nás to baví. Mimo jiné vznikla na prodejně nová výstava výrobků STD. Nejen, že jsme malovali obrazy akrylovými barvami, ale vyrobili i nové obrazy technikou decoupage, také malovali na kamínky, aktualizovali informační nástěnku a nalepili spoustu vylisovaných rostlin z našich toulek Vimperkem a jeho okolím pro výrobu „Herbáře“. Mezi tím vším ještě drátkujeme, vyšíváme a vyrábíme stále nové výrobky z keramické hlíny. Přijďte se podívat, popovídat si, nebo si něco i koupit.

Fotogalerie

 

Můj šálek kávy

Putovní výstavu s názvem „Můj šálek kávy“ můžete vidět celý červenec v prostorech Městské knihovny Vimperk.

Fotogalerie  

 

Začátek léta

Léto je v plném proudu a nám sluníčko dodává plno energie i u nás ve Slunečnici. Neustále máme plné ruce práce. Nově jsme si vyzdobili okna, procvičili jsme si zdobení květináčů námi již vyzkoušenou technikou zvanou decoupage, vyrábíme nové druhy keramických zvonkoher. Vyzkoušeli jsme si i, co obnáší práce se šicím strojem, a zvládli si ušít látkové pytlíčky. Ale najdeme si také čas na dobrou kávu, ke které jsme si upekli výborný koláč, nebo i na oslavu svátku. Někteří z nás také navštívili vimperský zámek. Cestou zpátky jsme nasbírali na louce několik druhů planých i léčivých rostlin, které nyní lisujeme a tím připravujeme pro budoucí herbář.

Fotogalerie

 

Ve Slunečnici v červnu vyrostla nová informační nástěnka

Společně s klienty jsme navštívili Infocentrum ve Vimperku, kde jsme vyhledali aktuální informace o kulturním dění ve městě i jeho okolí, tipy na výlety, akce a z nového obchodu nábytku si donesli potřebný polystyren. Ze staré nástěnky na výrobky nám pod rukama vykvetla nástěnka plná potřebných informací. Klienti na nástěnce najdou například důležitá čísla pro případ nutnosti zavolat záchranáře, hasiče, nebo policisty, také základní informace, kde na Městském úřadě si lze vyřídit bytové záležitosti, občanské průkazy nebo nahlásit trvalý pobyt či změnu bydliště, ale také kdy třeba zaplatit komunální odpad. Nástěnka obsahuje informace o otvírací době např.: Městské knihovny, Pošty, Kostela, Infocentra, Městského úřadu, atd. včetně kontaktů. Aktuálně obměňujeme akce, které jsou nabízené městem, nebo je plánujeme my, jako Spolek Slunečnice. Klienti si sami z nástěnky vezmou a prohlídnou, co je zaujme a po prohlédnutí, opsání či přečtení opět vrátí. Jedna z klientek si např.: sama od sebe opsala různé odkazy na internetové stránky, aby si mohla o akcích později na internetu zjistit více informací, což je vlastně jedním z účelů, k čemu má nástěnka sloužit – podat základní informaci a přimět klienty, aby měli zájem a následně si samostatně vyhledali více informací o akci, nebo článku, který je zaujal. Další klient sám nabídl pomoc při udržování nástěnky, aby na ní byly stále aktuální informace. Věříme, že pokud se naučíme společně o nástěnku pečovat, pravidelně ji sledovat a udržovat aktuální, tak nám poskytne dostatek důležitých informací uspořádaných na jednom místě. V rámci poskytovaného sociálního poradenství, tak bude jedním z pomocných kroků k samostatnému zapojení se do dění ve městě a jeho okolí a hlavně bude probouzet zájem o sociální začlenění se do společnosti jako takové.

Fotogalerie

 

Naše červnová výstava v Galerii U Šaška...

Fotogalerie

 

Keramika ve Slunečnici IV.

Díky podpoře Jihočeského kraje pracujeme na rozrůstání našeho betlému v rámci projektu Keramika ve Slunečnici IV. Pod rukami našich keramiků vznikají stále další a další dílka vánočního Betlému.

Fotogalerie

 

Letní sezóna ve Slunečnici je už zahájena                          
Co více dodat......?  
Fotogalerie

A taková byla příprava na naše výstavy...

Díky podpoře Jihočeského kraje je uspořádána putovní výstava výtvarných prací „Můj šálek kávy“.  

Fotogalerie

 

Beseda s  nevidomým

Děkujeme za zajímavou besedu o kompenzačních pomůckách pro nevidomé, kterou si pro nás připravil Jiří Mařík společně se svým asistentem.

Fotogalerie

 

Malování horkým voskem

Někdo žehlí prádlo, my nacvičujeme naši novou techniku enkaustiky. Co to tedy enkaustika znamená? Jedná se o výtvarnou techniku známou jako malování horkým voskem. A z nás se pomalu stávají úžasní kreativní malíři.

Fotogalerie

 

"Můj šálek kávy"

Pokračování výstavy je připraveno ke shlédnutí po celý měsíc květen v prostorech Odboru sociálních věcí a zdravotnictví ve Vimperku.

Fotogalerie

Kytičkový den

Jako každý rok, tak i letos se náš spolek zúčastnil Českého dne proti rakovině známého pod názvem “kytičkový den”. Sbírka, která proběhla dne 16. 5. 2018, byla zaměřena na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Naším cílem bylo šířit informace mezi ostatní spoluobčany.
„Byla jsem ráda, že máme možnost se do této sbírky zapojit a nabízet kytičku měsíčku lékařského,“ sdělila dobrovolnice z našeho spolku.
Každý, kdo si kytičku zakoupil, přispěl na nádorovou prevenci, na zlepšení kvality života onkologických   pacientů    a     na    výzkum  a vybavení onkologických center.
Tak jsme tedy opět aspoň trochu pomohli dobré věci a za rok můžeme znovu!
Děkujeme všem, co přispěli!

Fotogalerie

 

Můj šálek kávy

Díky podpoře Jihočeského kraje jsme uspořádali putovní výstavu výtvarných prací „Můj šálek kávy“.

Až do měsíce října ji můžete průběžně shlédnout – v Obecní knihovně Zdíkov, v Městské knihovně Vimperk, na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví MÚ Vimperk, v Měks Vimperk, v Turistickém informačním středisku Vimperk, v Kavárně Ve Skále Vimperk.

 Fotogalerie

 

Veselé Velikonoce!

Fotogalerie

 

Den otevřených dveří

V týdnu před velikonočními svátky Vás zveme na Den otevřených dveří, který bude probíhat dne 27. března 2018.
U příležitosti 3. výročí Spolku Slunečnice prezentujeme naši činnost na různých místech ve Vimperku a jeho okolí.
A kde se s námi v měsíci březnu můžete setkat?

V Kavárně Ve Skále ve Vimperku
V Cukrárně Pod zámkem ve Vimperku
V Rodinné pražírně Hrunek na náměstní Svobody ve Vimperku
V Informačním středisku na náměstí Svobody ve Vimperku
V prostorech Sociálního odboru Městského úřadu Vimperk v ulici U stadionu ve Vimperku
V Hotelu Zlatá Hvězda ve Vimperku
V Kavárně a galerii Happy Coffee
V Městské knihovně ve Vimperku
V Domově seniorů v Kůsově
Na pumpě ve Čkyni
V zasedací místnosti Obecního úřadu ve Čkyni
V knihovně Zdíkov
V knihovně Stachy

Těšíme se na Vás, Zaměstnanci a uživatelé Spolku Slunečnice

Fotogalerie

 

„Můj šálek kávy“

Připravili jsme výstavu výtvarných prací, kterou můžete vidět v měsíci březnu v kavárně Happy Coffe Vimperk. Určitě se přijďte podívat.

Fotogalerie

 

Ani v lednu neleníme

Ani po vánocích jsme nelenili a během ledna zvládli spoustu věcí. Zahájili jsme drátkování, ve kterém se neustále zdokonalujeme, navštívili jsme zajímavou výstavu Roman Szpuka a Josefa Bicana ve vimperské kavárně Happy Coffee a ostatní činnosti můžete, shlédnout na fotkách. Na svátek zamilovaných se už také připravujeme, přijďte se určitě podívat .

Fotogalerie

 

Zkoušíme novou techniku

Zakoupili jsme drátky různých tlouštěk a učíme se jej ohýbat a splétat do ozdobných vlnek. Tvoříme různé dekorace, využíváme i korálky, které se na světle krásně třpytí. Pro naši radost květinky, srdíčka, andílky zapíchneme k ozdobení do květináče nebo jentak zavěsíme na zeď.

Fotogalerie