Dotace Úřadu práce

Projekt CZ.1.04/2.1.00/03.00015
Vzdělávejte se pro růst! – pracovní příležitosti

Jak pomohla Evropská unie a Evropský sociální fond na našem kontaktním pracovišti ÚP ČR?
V roce 2015 jsou vyhrazována společensky účelná pracovní místa (SÚPM) také v rámci projektu Vzdělávejte se pro růst! – pracovní příležitosti. Tento projekt je v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

V období od 1.1.2015 do 31.12.2015 bylo prostřednictvím kontaktního pracoviště Prachatice ÚP ČR v rámci projektu podpořeno   6 vyhrazených pracovních míst na SÚPM u zaměstnavatele Spolek Slunečnice za 367 302 Kč, z toho výše příspěvku z Evropského sociálního fondu činila 85%, tj. 312 207 Kč a ze státního rozpočtu České republiky činila 15%, tj. 55 095 Kč.
Pracovní místa vyhrazená v rámci SÚPM byla zaměřena na uchazeče se zdravotním postižením, ve věku nad 50 let, na absolventy do 30 let věku bez praxe, na uchazeče vracející se na trh práce po mateřské popř. rodičovské dovolené a uchazeče s dlouhodobou evidencí na úřadu práce.

Společensky účelná pracovní místa
Vzdělávejte se pro růst! - pracovní příležitosti
Registrační číslo: CZ.1.04/2.1.00/03.00015
Částka: 11 999 969 042,00 Kč
Doba realizace projektu: 1. leden 2012 až 31. prosinec 2015

Popis projektu
Projekt je zaměřen na cílovou skupinu uchazečů o zaměstnání, kterým je věnována zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání. Společensky účelná pracovní místa přispívají k dlouhodobějšímu pracovnímu uplatnění uchazečů o zaměstnání s méně závažnými handicapy na trhu práce (např. uchazeči s nedostatkem praktických zkušeností, ženy vracející se na trh práce po mateřské a rodičovské dovolené, starší osoby apod.), kterým nelze v daném okamžiku zajistit pracovní uplatnění jiným způsobem. Podpora je zaměřena na úhradu mzdových nákladů. Vzhledem ke svému charakteru patří tento nástroj k nejúčinnějším nástrojům aktivní politiky zaměstnanosti a vede k přímému a zpravidla dlouhodobému uplatnění na trhu práce. Aktivity v rámci projektu jsou realizovány prostřednictvím jednotlivých pracovišť úřadu práce.

Cíle projektu
Cílem projektu je působit proti dlouhodobé nezaměstnanosti prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti v podobě veřejně prospěšných prací a vyhrazených společensky účelných pracovních míst. Tyto nástroje jsou zasazovány do kontextu nových opatření realizovaných na poli politiky zaměstnanosti. Cílem a přínosem tohoto projektu je zejména udržení a obnovení základních pracovních návyků, motivace k práci a získání finančních prostředků z pracovní činnosti, nikoliv ze sociálních podpor.

Výsledky
Po schválení projektu byla na jednotlivých pracovištích ÚP ČR zahájena realizace aktivit projektu prostřednictvím uzavírání dohod a vyplácení příspěvků. První dohody se zaměstnavateli v rámci projektu byly uzavírány od března 2012 (tomu předcházelo posuzování žádostí jednotlivých zaměstnavatelů a výběr vhodných uchazečů pro zařazení do projektu) Během roku 2013 velmi výrazně vzrostl zájem o projekt ze strany zaměstnavatelů, což vedlo k výraznému nárůstu počtu uzavřených dohod a v návaznosti na to i k výraznému nárůstu v počtu podpořených osob z cílové skupiny. Tento trend se ještě více prohloubil v roce 2014 a pokračoval i v roce 2015. V rámci projektu bylo za celou dobu realizace projektu do 31.12.2015 podpořeno celkem 136 235 osob. Podpořených žen bylo 69 784, z toho 23 301

na VPP a 46 483 na vyhrazených SÚPM. Podpořených mužů bylo 66 451, z toho 31 675 na VPP a 34 776 na vyhrazených SÚPM.

Realizátor projektu
Název: MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
Ulice: Na Poříčním právu 1
Město: Praha 2